Posts Tagged by cost

How much does it cost to get your shopping delivered by Tesco?

Question by Ross T: How much does it cost to get your shopping delivered by Tesco? Best answer: Answer by no problemI know waitrose deliver to me for free with a £50 minimum spend. Add your own answer in the comments!

How much do Pringles cost from the Co-op (In England)?

Question by Holy: How much do Pringles cost from the Co-op (In England)? It’s one of my best friend’s birthday later today, and I said I would buy some snacks for a surprise party, and she loves Pringles. Thing is, I only have around £3. So, how much do Pringles cost at the Co-op? (Co-operative […]

giant Eagle Grocery stores have 400 perscriptions that cost $4.00. How can I get a list?

Question by janet o: giant Eagle Grocery stores have 400 perscriptions that cost .00. How can I get a list? Best answer: Answer by stormi_45just go into the pharmacy and ask for a list of them. you can also get the four dollar prescriptions at walmart. What do you think? Answer below! “Giant Penis Enlargement […]

What is the average cost of BASIC FOOD bought in supermarkets per person per month in New York City?

Question by Olga Kovshanova www.olinka.info: What is the average cost of BASIC FOOD bought in supermarkets per person per month in New York City? Not restaurant or deli or any prepared food. Only the cost of non-exotic BASIC FOOD bought in suppermarkets for one person for one month in New York City? Best answer: Answer […]

Why do blueberries and raspberries, cost more in a supermarket (UK) than apples and other tree grown fruit?

Question by o_woodruff: Why do blueberries and raspberries, cost more in a supermarket (UK) than apples and other tree grown fruit? As far as I see it, if both are locally grown (i.e eradicating the cost of transport from warmer climates) then there should be more product by volume, of bush grown fruit such as […]

How to Survive Inflation with the Rising Cost of Food

Check out these food savings products: How to Survive Inflation with the Rising Cost of Food Discover secret tips and techniques to saving money on groceries. This 228 page illustrated ebook with 18 downloadable instructional videos will show you how to shop, store and cook your food economically. Don’t sacrifice taste and appeal. How to […]

How much does a guinea pig cost when you buy it at pet supermarket?

Question by Michi3:-): How much does a guinea pig cost when you buy it at pet supermarket? I don’t know if i should get a guinea pig or a hamster? I will get the one that costs less. But what I really want is a guinea pig! What is the cheapest cage for a guinea […]

How much does a filet mignon cost for a grocer/butcher?

Question by HKR4444: How much does a filet mignon cost for a grocer/butcher? How much does a filet mignon/tenderloin cost per pound for a grocer/butcher? It other words, how much do grocers/butchers mark up filet mignon to make a profit? Any rough estimates? Best answer: Answer by Luv2CookDepends on the store you shop at and […]